Categories
Politician & Activist

Angela Eagle

Angela Eagle is a British Labour Party politician who has been the Member of Parliament for Wallasey since the 1992 general election.

Eagle was born in Yorkshire and studied PPE at the University of Oxford, before working for the CBI and then a trade union.

  • Full name: Angela Eagle
  • Profession: British politician
  • Born: 17 February 1961 (age 59 years), Bridlington
  • Spouse: Maria Exall (m. 2008)
  • Office: Member of Parliament of the United Kingdom since 1992
  • Party: Labour Party
  • Books: The New Serfdom: The Triumph of Conservative Ideas and How to Defeat Them…
  • Education: University of Oxford, Formby High School, St John’s College, Oxford
Follow Angela Eagle on social media

About Angela Eagle

Eagle was born on 17 February 1961 in Bridlington, East Riding of Yorkshire, England. She is the daughter of Shirley (Kirk), a factory worker, and André Eagle, a print worker.

She was educated at St. Peter’s C of E Primary School and Formby High School. She read Philosophy, Politics and Economics at St John’s College, Oxford, graduating from the university with a second-class Bachelor of Arts degree in 1983.

While at Oxford, she was chairwoman of the Oxford University Fabian Society during 1980–1983. In 1976, Eagle was joint winner of the British Girls’ Under-18 chess championship.

In 1984 she worked in the economic directorate of the Confederation of British Industry (CBI), before joining the Confederation of Health Service Employees (COHSE) trade union where she held a number of positions.

She was elected secretary for the Constituency Labour Party in Peckham for two years from 1989.

Career

Eagle was first elected to parliament as member for Wallasey in the 1992 election, defeating by 3,809 votes the Conservative Minister for Overseas Development at the Foreign Office Lynda Chalker.

Allegations were made about irregularities in her selection as parliamentary candidate, including the exclusion of a local favourite from the shortlist of candidates, and in the vote count itself.

In parliament she became a member of the Employment Select committee in 1994, and was promoted by Tony Blair in 1996 to the position of an Opposition Whip, and became a member of the Blair government following the 1997 general election as the Parliamentary Under Secretary of State at the Department for the Environment, Transport and the Regions, moving to the Department of Social Security in 1998.

Following the 2001 general election, she was a junior minister at the Home Office but was sacked by Blair in 2002, reportedly in error. She was a member of the Treasury Select Committee after January 2003.

Eagle voted in favour of the U.S.-led invasion of Iraq in 2003, and repeatedly against investigating it in 2003, 2006, and 2007.

.

Eagle served as the Minister of State for Pensions and Ageing Society from June 2009 until May 2010. Eagle was elected to the Shadow Cabinet in October 2010 and was appointed by Ed Miliband to be Shadow Chief Secretary to the Treasury.

In October 2011, she was appointed Shadow Leader of the House of Commons when Miliband reshuffled his Shadow Cabinet.

She was appointed as both Shadow First Secretary of State and Shadow Secretary of State for Business, Innovation and Skills in September 2015 in Jeremy Corbyn’s first Shadow Cabinet.

She resigned from the Shadow Cabinet in June 2016. Eagle announced a leadership challenge to Labour Party leader Jeremy Corbyn on 11 July 2016, but eight days later she withdrew leaving Owen Smith to challenge Corbyn for the leadership. Eagle is the twin sister of fellow Labour MP Maria Eagle.